Radiopława epirb – czym jest, kiedy się przydaje?

EPIRB, inaczej Emergency Position Indicating Radio Beacon. Czy tego typu urządzenie jest niezbędne na jachtach? W jakich sytuacjach przyda się nam radiopława? W poniższym artykule, postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnośnie urządzenia epirb. 

Radiopława EPIRB – czym jest? 

Radiopława epirb, jest urządzeniem alarmowym, które ma za zadanie nadawać do morskich brzegowych stacji, czyli ośrodków ratownictwa: 

  • pozycje – jeżeli posiada wbudowany odbiornik GPS,
  • identyfikacje naszej jednostki pływającej. 

Należy mieć na uwadze, iż radiopława EPIRB, jest urządzeniem ratunkowym wymaganym w czasie żeglugi po morskich obszarach GMDSS. 

EPIRB, można uruchomić ręcznie albo na skutek zanurzania się na właściwą głębokość. Urządzenie to przesyła informacje do satelity (zwykle do systemu Cospas-Sarsat, na częstotliwości 406 MHz), która zaś ma za zadanie komunikować się z brzegowymi stacjami. Dzięki czemu radiopława, będzie w stanie przekazywać dosyć dokładne informacje odnośnie położenia naszej jednostki pływającej, nawet jeśli znajdujemy się na samym środku oceanu. 

Kiedy jest przydatne takie urządzenie? 

Z całą pewnością możemy się łatwo domyślić, w jakich sytuacjach radiopława EPIRB może być najbardziej przydatna. W razie gdyby jednostka zaczęła tonąć, albo zaistniało poważne niebezpieczeństwo, jest to niezawodny, a zarazem najprostszy sposób, żeby móc wezwać pomoc. W takim przypadku wiedza odnośnie tego, jak używać radiopławy EPIRB, może uratować nam dosłownie życie. 

Comments are closed.