Kask rowerowy – jak dobrać odpowiedni i zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Kask rowerowy – jak dobrać odpowiedni i zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Kask to akcesorium, z którego korzystać powinien każdy, kto wsiada na rower, niezależnie od stopnia zaawansowania i charakteru jazdy. Chroni on głowę przed poważnymi obrażeniami, a w niektórych przypadkach może nawet uratować życie. Ale żeby spełniał swoje przeznaczenie, musi być odpowiednio dobrany. Czym kierować się przy wyborze kasku rowerowego? 

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze kasku rowerowego jest jego rozmiar. Musi być on idealnie dopasowany do głowy użytkownika – nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży. W tym pierwszym przypadku będzie uciskał i sprawiał dyskomfort, a w drugim – nie spełni swojego zadania i nie ochroni głowy podczas upadku. 

Producenci kasków w opisie produktu podają zazwyczaj rozmiar, w postaci obwodu głowy. Dlatego w przypadku zakupów internetowych warto zmierzyć ten parametr i tym kierować się przy wyborze. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup kasku, który posiada regulacje rozmiaru. Dzięki temu można dopasować go odpowiednio do siebie. 

Oczywiście najlepszą opcją jest przymierzenie kasku w sklepie stacjonarnym, gdzie dodatkowo można poprosić o rady ekspertów. 

Co jest ważne oprócz rozmiaru kasku? 

Oprócz rozmiaru kasku rowerowego należy też zwrócić uwagę na rodzaj jego wentylacji. Musi on posiadać odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych, które pozwolą na optymalny przepływ powietrza. Jeśli będzie ich za mało, po kilku kilometrach głowa zacznie się nadmiernie pocić, co spowoduje duży dyskomfort. 

Ważne jest również to, aby dobierać kask zgodnie z charakterem jazdy. Wyczynowy kolarz będzie potrzebował zupełnie innej ochrony niż osoba, która uprawia rekreacyjną jazdę na rowerze miejskim. Oczywiście w obu przypadkach ochrona głowy jest ważna, jednak kask zawodowca musi być znacznie bardziej wytrzymały. 

Osoby, które planują jazdę na rowerze w godzinach wieczornych, kiedy robi się szaro lub ciemno, powinny zaopatrzyć się w kask posiadający odblaski. 

Comments are closed.