Jakie kolory mają pasy do karate i co oznaczają?

Umiejętność samoobrony jest czymś, co każdemu człowiekowi może kiedyś przydać się z życiu. Nie należy jednak pokładać wiary we własne możliwości i w przypływie odwagi rzucać się w wir walki, jeśli nie posiada się odpowiedniego przygotowania. Jedną z możliwości podniesienia swoich zdolności w tym zakresie jest zapisanie się na kursy sztuk walk. Jedną z najbardziej znanych wschodnich sztuk, szeroko kojarzoną z filmów i gier, jest karate.

W jaki sposób oznaczane są poziomy umiejętności w karate?

Droga do zostania mistrzem tej sztuki walki jest długa. Potrzeba do tego wielu lat treningów i ze względu na ich wyczerpujący, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, charakter, niewielu jest w stanie przebyć tą ścieżkę. Każdy rozpoczyna ze statusem nowicjusza. Wtedy uczniom przekazywane są najbardziej elementarne z technik obecnych w tej sztuce walki, jak również filozofia, jaka stoi u podstaw tej dziedziny. W miarę postępów adept zyskuje pasy do karate odpowiedniego koloru, które są zaświadczeniem jego umiejętności. Skala barw rozpoczyna się od koloru białego, który leży najniżej i przeznaczony jest dla początkujących, który wykazali się już pewnymi umiejętnościami. Następne kolory pasów to żółty, pomarańczowy, zielony i niebieski. Największym ukoronowaniem osiągnięć adepta tej sztuki walki jest mu przyznanie czarnego pasa do karate, który należy się tylko prawdziwym mistrzom. Na tej stronie można znaleźć więcej szczegółów.

Pas do kimona

Kto może ćwiczyć karate?

Uczestnictwo w kursach tej sztuki walki tak naprawdę nie nakłada ograniczenia wiekowego. Nawet najmłodsi mogą w ten sposób rozwijać swoje pasje i umiejętności manualne pod okiem doświadczonego instruktora. Również starsze osoby mogą w ten sposób w atrakcyjny sposób wypełnić czas wolny od zajęć. Trzeba jedynie pamiętać, że z wiekiem spada wydolność organizmu, a trenowanie sztuk walki jest zajęciem bardzo wymagającym. 

Comments are closed.