Maty treningowe do ćwiczeń – jakie są rodzaje?

Na każdej sali fitness można znaleźć komfortowe maty treningowe, które świetnie sprawdzają się przy różnorodnych ćwiczeniach zarówno tych stojących, jak i leżących. Wiele osób w ostatnim czasie szuka takiej idealnej maty, by móc w domu samodzielnie wykonać trening. Co więc należy wiedzieć o tych matach przed zakupem? Jakie są rodzaje mat i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Mata treningowa do ćwiczeń w domu

W sklepach sportowych oraz w internecie można znaleźć mnóstwo, różnorodnych mat do ćwiczeń, które na pierwszy rzut oka różnią się wielkością, grubością oraz kolorystyką. Wiele z nich należy już do tzw. profesjonalnej półki, gdyż wykonane są bardzo mocnych, solidnych materiałów oraz posiadają określone właściwości, które przyczyniają się do lepszego i efektywniejszego treningu swojej użytkowniczki. Taka mata do ćwiczeń może być wykorzystywana praktycznie na każdym podłożu, ze względu na to, iż zapewnia doskonałą izolację. Spokojnie więc można wykonać trening w domu, jak i na trawie.

Komfort tkwi w szczegółach

Mata treningowa do ćwiczeń, która jest zachwalana przez profesjonalistów, wyposażona powinna być w antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu nawet przy największym wysiłku, spocone ciało nie ślizga się na niej. To ważne, by podczas wykonywania ćwiczeń czuć się pewnie i stabilnie. Ponadto, ważna jest także grubość maty, jak i materiał, z którego jest ona w całości wykonana. W dobrych matach nie powinny robić się dziury ani zarysowania w momencie gdy np. upadnie na nie podczas ćwiczeń ciężarek. Niestety zdarza się, że te słabe jakościowo przedmioty bardzo szybko się niszczą i już po kilku miesiącach mata zaczyna się kruszyć i z każdej strony rwać.

Ile warto wydać na solidną matę?


Fachowcy zgodnie twierdzą, że osoby trenujące systematycznie na matach powinny zainwestować w lepszy jakościowo sprzęt. Mata o grubości 1,5 cm w przypadku treningu fitness będzie zapewniała odpowiedni komfort orz stabilność osoby na niej ćwiczącej. Taki asortyment kosztuje od około 100 do 250 zł.

Comments are closed.